Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach

Lata 1957-1958

Maria Szulgacz, obecnie Chećko
Kierownik Przedszkola w Kępicach w okresie: od 1957 do 1958 roku

Maria Chećko

Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego Wychowawczyń Przedszkoli w Sławnie (1955 r.) pracowała w przedszkolu i szkole podstawowej w Pobierowie, następnie w przedszkolu w Miastku. W tym czasie ukończyła Kurs Dyrygentów Chórów i Orkiestr w Poznaniu.

W 1957 roku została powołana na stanowisko Kierownika Przedszkola w Kępicach. Po roku pracy została przeniesiona do Słupska; w Przedszkolu Nr 6; ukończyła Studium Nauczycielskie; podjęła naukę w Ognisku Muzycznym pod kierunkiem Marii Grzegorzewskiej w klasie śpiewu solowego.

W 1963 r. wychodzi za mąż za oficera marynarki Wojennej Wiesława Chećkę i przeprowadza się do Kołobrzegu: zostaje kierownikiem Przedszkola Specjalnego w Sanatorium „Słoneczko”; kończy studia magisterskie w Gdańsku, pisze specjalizację w Instytucie Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej w Warszawie ; buduje Przedszkole Nr 7 – otwierane przez Ministra Oświaty i Edukacji Jerzego Kuberskiego w 1975 roku.

Obecnie przebywa na emeryturze. Jest bardzo aktywna w pracy społecznej. 13 lat przewodniczy Kołobrzeskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, skupia on 130 osób, pisze wiersze i piosenki, artykuły do prasy, komunikaty do telewizji kablowej; prowadzi Zespół Śpiewaczy „Retrowianki”.

Bardzo mile wspomina społeczność Kępic. Zachowała w pamięci spacery w pięknych kępickich lasach. Zachowało się jedno zdjęcie z przedszkolakiem – na dziedzińcu budynku dzisiejszego gimnazjum widzimy Panią Marię z córeczką ówczesnej Pani Dentystki. Kto z Czytelników zna Jej imię?!

Opracowano na podstawie listu Pani Marii Chećko