Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach

Informacje

Kępice (kaszb. Kãpëcé, niem. Hammermühle – zn. młyn młotkowy, pol. Kępice zn. od słowa kępa – skupisko drzew)

Gmina Kępice leży w województwie pomorskim w południowo-zachodniej części powiatu słupskiego. Stolica gminy Kępice oddalona jest o 32 km od Słupska i o 30 km od Miastka.
Miasto położone jest w dolinie rzeki Wieprzy, która przebija się przez pas wzgórz moreny czołowej.
Zdecydowana część miasta leży w granicach obszaru chronionego pod nazwą „Jezioro Łętowskie”.
W Kępicach mieszka 4357 osób.

Dzieje Kępic sięgają czasów średniowiecza. Kępice wraz z okolicznymi wioskami należały wówczas do książąt sławieńskich. Były to tereny puszczańskie, słabo zaludnione. Obszar dzisiejszych Kępic stanowił część majątku Warcińskiego, należącego do pomorskiego rodu von Zitzewitz. Później Kępice wraz z Marcinem zostały zakupione przez Otto von Bismarcka.

Kępice zaczęły rozwijać się w 1868 roku z chwilą powstania fabryki papieru i celulozy w ścisłym związku z linią kolejową Słupsk-Korzybie-Szczecinek, a także z działalnością na tym terenie Ottona Bismarcka. Intensywny rozwój miejscowości nastąpił w latach 30-tych XX wieku, kiedy to wybudowano osiedle domów jednorodzinnych, w tym czasie na cele miasta wycięto ok. 50 ha lasów. Po 1945 roku osiedle rozwinęło się jako ośrodek przemysłowy oparty o zakład garbarski. Przez pierwsze 15 tal po wojnie Kępice były gromadą, dopiero od stycznia 1960 roku otrzymały status osiedla. Prawa miejskie uzyskały w 1967 roku.

Do ważniejszych obiektów zabytkowych miasta należy Dworzec PKP oraz budynki mieszkalne pracowników papierni. Jednak najciekawsze zabytki historyczne znajdują się w okolicy Kepi: pałac z XVIII w. w Warcinie, otoczony pięknymi parkami oraz słynna „Aleja Lipowa – miejsce związane z Kanclerzem Otto von Bismarckiem, dwór z XIX w. ze stajnią przy pałacu, pałac murowany z 2 poł. XIX w. i kościół parafialny zbudowany ok. 1890 r. z grobowcami dawnych właścicieli rodziny von Zitzewitz w Biesowicach; kościół kościół XVI-XVIII w. wraz z zabytkowym ołtarzem w Osowie i in.

Oprócz tego do osobliwości tego miasteczka należy czyste powietrze i wody, „morze” zieleni, liczne pomniki przyrody, wiele miejsc widokowych oraz rezerwat ornitologiczno-leśny.Rozwój miasta nastąpił w okresie powojennym. Pod względem liczby mieszkańców Kępice są drugim z najmniejszych miast w województwie pomorskim.

Żelice (kaszb. Żelëce niem. Zeelitz). Położone 4 km od Kępic na południowy wschód.

Wieś otoczona lasami, podzielona na wieś dolną i górną. Do rejestru zabytków wpisany jest budynek gospodarczy i mieszkalny z przełomu XIX i XX wieku. Oba obiekty mają widoczne elementy murowane i szachulcowe. Miejscowość obfituje w pomniki przyrody: jeden głaz narzutowy, około dwudziestu dębów szypułkowych, trzy jesiony, jedna lipa.