Rok 1975 – Zbiorcza Szkoła Gminna

PANI DYREKTOR REGINA FIEĆKO (1975 – 1994)

Do najważniejszych wydarzeń tego okresu należy zaliczyć:

  • 12.10.1980 r. odbyła się uroczystość nadania imienia ppor. Tadeusza Bielaka i wręczenie sztandaru Zbiorczej Szkole Gminnej w Kępicach. Otwarto z tej okazji również izbę pamięci poświęconą patronowi.
  • 27.10.1986r. rozpoczęto budowę nowej szkoły; w 1989 roku oddano do użytku piękny, nowy budynek dydaktyczny, łącznik i budynek socjalno-administracyjny; 27.01.1990 r. oddano do użytku również stołówkę i kuchnię; a 2.09.1991r. była gotowa sala gimnastyczna i dwie mniejsze salki do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej z zapleczem sanitarnym.
  • 2.10.1992r. wydano pierwszą gazetkę szkolną pn. „Bez tytułu”, w grudniu tegoż roku gazetkę tę nazwano „Kleks”. W 1994r. przemianowano ja na „Mól książkowy”, aby w październiku tego samego roku udostępnić dzieciom naszej szkoły dzisiejszą „Kanapkę Szkolną”.
  • Uczniowie najczęściej wyjeżdżali z wychowawcami na następujące wycieczki:
    1. Szlakiem Piastowskim – Poznań, Kurnik, Rogalin, Gniezno (1984, 1988)
    2. Elektrownia wodna w Żydowie (1978, 1985)
    3. Mazury (dzieci starały się o talony na paliwo) (1979, 1980)
    4. Szczecin. Kamień Pomorski, Wolin (1981)
    5. Warszawa (1986)
    6. Malbork (1986)
    7. Trójmiasto (1982, 1991)
    8. Kraków (1987)
    9. Nasza Mała Ojczyzna, czyli Słupsk (pułk brygady pancernej związanej z patronem szkoły – zdjęcie poniżej), Ustka, Smołdzino, Kluki, Kołobrzeg
    10. Kulig nad Łętowo (1988)
    11. biwaki: nad Łętowem (1993), nad Bobęcinem (1984), jezioro Dutki (1984), Korzybie (1984), rajd pieszy – Janiewickie Bagna (1984), maraton biegów na orientację – Koło SKTK „Wieprza”
    12. Rewia na lodzie w Gdyni, teatr „Tęcza” i Teatr Dramatyczny w Słupsku
  • Wycieczki dla pracowników oświaty naszej gminy: Kraków, Oświęcim, Zakopane (1981), Warszawa (1984), Bieszczady, Sudety.
  • Odbywały się szczególne uroczystości: Dzień Nauczyciela, Dzień Babci, Dzień Matki i Ojca, Dzień Dziecka, Dzień Górnika, Dzień Pracy, andrzejki, mikołajki, od 1982r. zaczęto obchodzić rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r, w 1982r. odbyła się wieczornica poświęcona Marii Konopnickiej, w szkole prowadzone były cykliczne audycje umuzykalniając z udziałem Słupskiej Orkiestry Kameralnej, dyskoteki. bale karnawałowe, w 1981r. odbyła się ostatnia w naszej szkole akademia poświęcona rocznicy wybuchu rewolucji październikowej w Rosji, na zakończenie szkoły podstawowej najlepsi uczniowie klas ósmych otrzymywali „świadectwo z paskiem” oraz srebrną tarczę, w maju regina_1obchodzono Dni Oświaty Książki i Prasy, 20.05. – Dzień Pracownika Szkoły, prowadzono Alerty ZHP – obietnice zuchowe i harcerskie naszych drużyn: Niebieskich Tarczy, Słonecznego Bractwa i Leśnych Ludków, Dni Samorządu, sejmik samorządowy, spotkania nauczycieli z pedagogami z długoletnim stażem, młodzież – weteranom walki, odbywały się czyny partyjne pracowników szkoły oraz turnieje wiedzy obywatelskiej, uczniowie spotykali się z ciekawymi ludźmi: Józefem Zacharewiczem – aktorem teatru warszawskiego (1979), Andrzejem Turczyńskim – redaktorem, politykiem i krytykiem teatralnym oraz poetą, Alicją Rataj-Grabowską – poetką (1993), Wandą Chotomską – pisarką dla dzieci (1994)
  • Kol. Irena Trzecińska 25.08.1978r. była przedstawicielem naszych nauczycieli na spotkaniu z I sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem w Warszawie.
  • W szkole aktywnie działały następujące koła zainteresowań: SKTK „Wieprza”, modelarskie, filatelistyczne, taneczne, polonistyczne, matematyczne, recytatorskie, historyczne, plastyczne, chemiczne, mandolinowe, fletowe, ZHP oraz 2 chóry i orkiestra Zakładowego Domu Kultury.
  • Nauczyciele i uczniowie rozwijali współpracę z Bankiem Spółdzielczym (prowadzenie SKO), KZPS „Alka” (organizowanie wycieczek do zakładu, OSP (wycieczki), Milicja Obywatelska, ZBOWiD (zapraszanie gości), Polski Komitet Wojskowy w Syrii, FAM Kępka, nasi harcerze organizowali paczki dla powodzian w Płocku.
  • Najważniejsze sukcesy szkoły to:
    1. 1986r. Stanisław Gosławski I m-ce w II Ogólnopolskich Mistrzostwach Nauczycieli w Biegach.
    2. Jan Sulżycki – 13. m-ce w Polsce na Mistrzostwach Strzeleckich Nauczycieli w Warszawie.
    3. Adrian Muński – 1. m-ce w Wojewódzkim Konkursie Modeli Redukcyjnych oraz Ireneusz Krajewski – udział w Półfinale Konkursu Modeli Rakiet w Kołobrzegu (1983).
    4. Elżbieta Jaśniewska – 1. m-ce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym.
    5. Anetta i Norbert Majewscy, Krzysztof Oborzyński 1. m-ce w Wojewódzkim Turnieju Krajoznawczym SKTK „Wieprza”.
    6. Mariusz Rola 1. m-ce w Wojewódzkim Konkursie Rzutu Oszczepem.
    7. Julita Złotowska 1. m-ce w Wojewódzkim Konkursie Języka Rosyjskiego.
    8. Marek Zieniewicz, Dariusz Borsuk, Małgorzata Muchowska, Cezary Wawrzyniak – 1 m-ce w Rejonowych Rozgrywkach Szachowych w Miastku.
    9. Renata Wąs 1. m-ce w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym (1994).
    10. Drużyna naszej szkoły otrzymała 3. m-ce w Polsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
    11. Pod opieką Pana Andrzeja Pawlukiewicza uczeń naszej szkoły Adam Telisz zajął I miejsce w wojewódzkiej Olimpiadzie Geograficznej w Słupsku.

Opracowali: Janina Furman i Andrzej Taukin

Jeżeli widzicie Państwo jakieś nieścisłości, brak pewnych faktów lub przestawioną chronologię wydarzeń, to prosimy o kontakt w tej sprawie w celu uporządkowania informacji. Będziemy wdzięczni za każdą informację.