Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach
Budynek Szkoły Podstawowej w Kępicach

Wycieczka do elektrowni w Kępicach

Klasa 2 A i B pod opieką Krystyny Łyszyk, Anny Osmólskiej i Andrzeja Taukina zwiedzała elektrownię wodną w Kępicach. W XIX wieku w tym miejscu istniała siłownia, która napędzała maszyny miejscowej papierni. Dzisiaj produkuje ona energię elektryczną o mocy wystarczającej ja zasilenie lamp w naszym mieście. Jednak pełni ona inną ważną rolę, a mianowicie stabilizuje energię elektryczną przesyłaną do nas z elektrowni cieplnych Śląska. Zapory tej elektrowni utrzymują lustro wody na wysokości 39m n.p.m. Być może w tym miejscu jest kolebka naszych Kępic. To tu najprawdopodobniej istniał słynny młyn młotkowy (hammermule) rozdrabniający drewno na papkę. Głównym przewodnikiem po obiekcie był pan Cezary Wawrzyniak. Serdecznie dziękujemy.